W życiu codziennym oba określenia używa się zamiennie. Jednak w odniesieniu do umowy różnica między zwłoką a opóźnieniem jest spora. Jaka?
Różnica między opóźnieniem a zwłoką
Opóźnienie to każde przekroczenie terminu, niezależnie od przyczyny. Nawet gdy warunki pogodowe są niekorzystne.
Natomiast zwłoka występuje wtedy, gdy wykonawca nie wykona robót lub nie usunie usterek w terminie z powodów leżących po jego stronie. Np. wykonawca zatrudnił zbyt mało pracowników lub zbyt późno zamówił materiały.
Jakie ma to konsekwencje prawne na budowie?
Odróżnienie tych dwóch pojęć jest istotne na zakres odpowiedzialności wykonawcy. Chodzi w szczególności o kary umowne za przekroczenie terminu.
W przypadku kar umownych za opóźnienie inwestor może naliczyć ją za każde przekroczenie terminu. Przy zwłoce wykonawca może bronić się, że nastąpiło to z przyczyn niezależnych od niego.
>>> Zapoznaj się z kilkoma przykładami prawidłowego opisania stron umowy, które będą miały zastosowanie nie tylko do umów o roboty budowlane: Właściwe oznaczenie stron w umowie
Jak się zabezpieczyć przed karą za opóźnienie?
Zdarza się tak, że inwestor nie zgadza się na karę umowną za zwłokę.
Wtedy najlepiej wprowadzić do umowy zapisy o zmianie terminu umowy. Może to nastąpić ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, wystąpienie robót dodatkowych czy opóźnienie w uzyskaniu odpowiednich decyzji przez inwestora.
Prawo zamówień publicznych
Przy zamówieniach publicznych przepisy zabraniają wprowadzania zapisów o karach umownych za opóźnienie, które nastąpiło bez winy wykonawcy. Jest to korzystne rozwiązanie dla wykonawców.
Małgorzata Grabda-Sala
radca prawny
Zdjęcie w poście pochodzi z Pexels
***
Wniosek o waloryzację wynagrodzenia
Zamawiający niechętnie podchodzą do tematu waloryzacji wynagrodzenia. Szalejąca inflacja powoduje, że realizowane kontrakty stają się nierentowne, przez co Wykonawcy co raz częściej występują z wnioskami o podwyższenie wynagrodzenia.
Jednak przed złożeniem wniosku trzeba się do niego należycie przygotować. Dlaczego? [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }