Zamawiający niechętnie podchodzą do tematu waloryzacji wynagrodzenia. Szalejąca inflacja powoduje, że realizowane kontrakty stają się nierentowne, przez co Wykonawcy co raz częściej występują z wnioskami o podwyższenie wynagrodzenia.
Jednak przed złożeniem wniosku trzeba się do niego należycie przygotować. Dlaczego?
Nie oczekuj, że na podstawie lakonicznego wniosku zamawiający zwaloryzuje twoje wynagrodzenie. Waloryzacja, nawet ujęta w umowie, nie jest obowiązkowa.
Celem wniosku jest przekonanie zamawiającego, że podwyższenie wynagrodzenia w ramach waloryzacji jest uzasadnione i konieczne. Im lepiej go przygotujesz, tym lepiej.
Co zatem taki wniosek powinien zawierać?
Wzorcowy wniosek o waloryzację wynagrodzenia
Poniżej znajdziesz kilka uniwersalnych punktów, które można zastosować przy każdym wniosku. Tak będziesz miał kompletny i wyczerpujący wniosek o podwyższenie wynagrodzenia.
Podstawa prawna
Zacznij od podania podstawy prawnej. Może być to klauzula waloryzacyjna zawarta w umowie lub w SWZ. Może to być także konkretny przepis prawny, np. art. 455 ust. 1 pkt 4 ustawy prawo zamówień publicznych.
Uzasadnienie
To jedna z najtrudniejszych części wniosku. Należy wskazać argumenty uzasadniające podwyższenie wynagrodzenia. Chodzi tu o wykazanie, że warunki opisane w klauzuli waloryzacyjnej czy w przepisie prawnym zostały spełnione.
Wspomnij, że nastąpiła istotna zmiana cen materiałów lub kosztów związanych z realizacją umowy, np. wzrost cen stali. Można porównać także jaki był stan cen przy składaniu oferty, a jaki jest obecny i jak to wpływa na wzrost kosztów wykonania robót budowlanych.
Powołaj się na to, że istotna zmiana cen materiałów lub kosztów była niemożliwa do przewidzenia przez żadną ze stron umowy. Wskaż jakie okoliczności miały wpływ na to.
Określenie swojego żądania
Następnie przedstaw szczegółowe informacje na temat proponowanej waloryzacji. Nie chodzi tu tylko o podanie konkretnej kwoty i jej szczegółowe wyliczenie.
Wskaż także za jaki okres realizacji umowy dotyczy wniosek oraz określ czy dotyczy to robót już wykonanych czy niewykonanych.
Dowody
Bez dowodów się nie obejdzie. Na co można się powołać?
Można załączyć oferty dostawców lub podwykonawców, na podstawie których oferta była wyliczona. Mogą to też być faktury dostawców lub podwykonawców z początkowego okresu realizacji umowy dotyczące co najmniej tych materiałów lub kosztów, o zmianę których wnioskujesz.
Można wskazać, dlaczego nie można było wcześniej zamówić materiałów i urządzeń objętych wnioskiem o zmianę zamówienia i zagwarantować sobie wcześniej ich ceny, kupić czy składować.
Poinformuj zamawiającego, jeśli z któryś z zaakceptowanych przez niego podwykonawców lub dostawców wystąpił z propozycją zawarcia aneksów o zmianę wynagrodzenia.
Można załączyć oświadczenie lub dokumenty dotyczące założonego w ofercie poziomu zysku oraz ryzyka.
Powyższa lista jest przykładowa. Chodzi o dowody, które będą pasowały do konkretnego wniosku.
O czym jeszcze napisać?
Na samy końcu można użyć klasyka z wezwania do zapłaty. Czyli zagrożenia wystąpieniem z pozwem do sądu o podwyższenie wynagrodzenia.
Można też wspomnieć o stanowisku Prokuratorii Generalnej RP. Prokuratoria wskazała, że brak zwiększenia wynagrodzenia może być uznany za niegospodarność zamawiającego.
To by było na tyle. Podpisany wniosek wraz z załączonymi dowodami można składać do zamawiającego.
Małgorzata Grabda-Sala
radca prawny
Zdjęcie w poście pochodzi z Pexels
***
Właściwe oznaczenie stron w umowie
Obecnie w internecie można znaleźć wiele gotowych wzorów umów gotowych do użycia. Dotyczy to także umowy o roboty budowlane. Wystarczy wypełnić puste pola, podpisać i umowa już obowiązuje.
Korzystanie z takich wzorów nie jest złe. Wszystko zależy z jakiego źródła się korzysta. Jeśli jest to wzór umowy przygotowanej przez prawnika, to jak najbardziej można skorzystać z takiego wzoru [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }